قالب وبلاگ
تکنالوژی تعلیمی
آنجه که من معلم باید در مورد کار و هنرم بدانم و به آن عمل کنم. 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

 

چگونه یک تدریس حرفه ای داشته باشیم؟

قبل از اینکه وارد کلاس شوید به چند سوال پاسخ دهید:

1-  چه چیزی ؟ (what)

منظوراین است که معلم از خود بپرسد چه چیز ی را در این جلسه تدریس خواهد نمود؟ موضوع درس چیست ؟ آیا نسبت به محتوای درس از تسلط کافی برخوردار می باشد؟ به زبان ساده،  آیا سواد  کافی برای تدریس درس  جدید را دارد؟

اگر جواب مثبت بود، باید به سراغ سوال های بعدی برود. در غیر این صورت،  نیاز به مطالعه در حد تسلط کامل به در س مورد نظر، ضروری می نماید.

2-     چرا؟ (why):

 


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳۸٧/٩/٢٦ ] [ ۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]

عید غدیر خم

عید غدیر خم بر حضرت ولی عصر (عج) وعموم مسلمین جهان تبریک و تهنیت باد

[ سه‌شنبه ۱۳۸٧/٩/٢٦ ] [ ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]

پرسشنامه تحت وب DISC راهکاری مناسب برای بهبود عملکرد سازمان در جهت جذب، حفظ و نگهداری نیروهای کارآمد و توسعه رهبری در سازمان می‌باشد. این ابزار به مدیران سازمان کمک می‌نماید تا بتوانند رفتار و استعداد خود و سایر افراد را در مدت زمانی بسیار کوتاه شناسایی نموده و ارتباطات درون سازمانی بین کارمندان و مدیران را بهبود بخشند. ابزار DISC گـزارش‌هـایی را در حدود 25 صفحه به ازاء هر نفر ارائـه می‌نمـاید که نـه تنها رفتارهای منحصربه‌فرد شخص را ‌شناسایی می‌نماید، بلکه وی را در تغییر رفتارهای خود در شرایط مختلف به گونه‌ای راهنمایی می‌کند که در ارتباط با دیگران به موفقیت بیشتری نایل گردد.

موارد استفاده DISC در سازمان‌ها:


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳۸٧/٩/٢٦ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]
[ پنجشنبه ۱۳۸٧/٩/۱٤ ] [ ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]

اهمیت خلا‌قیت و نوآوری در زمینه ارزشیابی آموزشی

     امروز خلا‌قیت و نوآوری و ایجاد تغییر و دگرگونی در سازمان‌ها و موسسات یک امر ضروری است، چرا که جامعه و سازمان‌ها همه در حال تغییر و تحول هستند. این تغییر و تحولا‌ت در سازمان‌های آموزشی و تعلیم و تربیت به مراتب حساس و بااهمیت است و باعث شده که آموزش و پرورش اهداف، گرایش‌ها و علا‌یق خود را جهت به‌کارگیری خلا‌قیت و نوآوری هدایت کند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳۸٧/٩/۱۱ ] [ ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]

ایجاد اولین پروگرام ماستری درپوهنتون تعلیم وتربیه کابل.

به تاریخ: 5 ثور 1387

مرکز تحصیلات عالی ماستری Graduate Studier Center)) یا GSC در سال 2007 میلادی درپوهتنون تعلیم تربیه کابل تآسیس گردید تا پروگرام ماستری در تعلیم وتربیه را اساس گذاری نماید ؛ پروگرام ماستری ، تعلیم وتربیه را با هدف انکشاف دادن  دانش ومهارت در پیداگوژی تکنالوژی معلوماتی وتعلیمی ، انکشاف نصاب تعلیمی میتود های تحقیق تطبیقی وعملی روانشناسی تربیتی مهارت های رهبری واداره برای تمام موسسات تعلیمی در سرتاسر افغانستان پیشکش میکند. هدف این پروگرام بالابردن تساوی وبرتری در تدریس وآموزش ازطریق تیوری تعلیمی تحقیق ، تمرین وپالیسی بوده تا ظرفیت استادان وکادر های علمی بطور مسلکی و وسیع رشد نموده وتعلیم وتربیه در افغانستان انکشاف یابد.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳۸٧/٩/٦ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]

آموزش تفکر به دانش آموزان ( ضرورت و اهمیت آن

 

 

 

 

 

برای اینکه دانش آموزان خوب تربیت شوند و افراد مفیدی در آینده باشند باید متفکر ،خلاق ، نقاد و دارای بینش علمی باشند . و این تنها در سایه ی انتقال اطلاعات به ذهن شاگردان حاصل نمی شود بلکه در برنامه های مدارس باید روش هایی گنجانده شود که از طریق آن ها دانش آموزان قابلیت های چگونه آموختن را از طریق نظم فکری بیاموزند و در زندگی روزمره ی خود به کار برند و با توجه به نقش اساسی محیط های آموزشی و روش های حاکم بر آن ها ، باید به صورتی سازماندهی شوند که دانش آموزان را به جای ذخیره سازی حقایق علمی با مسائلی که در زندگی واقعی با آن ها مواجه می شوند درگیر سازند .

ماهیت  و تعریف تفکر:


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳۸٧/٩/٥ ] [ ٩:۳٢ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

دانشجوی دوره دکتری برنامه درسی ورودی 1391 دانشگاه خوارزمی هستم. مدرک ماستری در تعلیم و تربیه را از اولین دوره ماستری پداگوژی در پوهنتون تعلیم و تربیه کابل در سال 1388 گرفتم و استاد پوهنتون(دانشگاه) بامیان از سال 1383 الی 1389 بودم و از سال 1390 الی میزان 1391 با دانشگاه کاتب همکاری داشتم. قصدم از ایجاد این وبلاگ جمع آوری موضوعات پداگوژیکی است که از سایتهای دیگر دریافت و در این وبلاگ منسجم گردد. هنوز به خود اجازه نوشتن در زمینه پداگوژی را نداده ام. آرزویم شادبودن انسانهاست و موفقیتشان.
صفحات دیگر
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازديدها :

خدمات وبلاگ نویسان

خدمات وبلاگ نویسان جوان

انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس