قالب وبلاگ
تکنالوژی تعلیمی
آنجه که من معلم باید در مورد کار و هنرم بدانم و به آن عمل کنم. 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

مکتب های روانشناسی

ردیف

نام مکتب

دانشمندان

توضیحات

1

ساخت گرایی

ویلهلم وونت آلمانی

شعور یا آگاهی را با تجزیه آن به عناصر متعدد، مثل احساس، ادراک و هیجان ... تعریف کند. ارزش این مکتب این است که از فلسفه جدا شد و روان شناسی را وارد آزمایشگاه کرد. روانشناسی علمی را ÷ایه ریزی کرد. در این مکتب از روش درون نگری استفاده می شد.

2

کنش گرایی

ویلیام جیمز

جان دیویی

این مکتب عملکردهای هشیاری را مورد مطالعه قرار میدهد نه عناصر تشگیل دهنده آن؛ روان شناسی را علمی طبیعی معرفی می کند و به طور عملی مورد مطالعه قرار می دهد. جان دیویی ذهن را به عنوان یک ابزار بررسی و به تحلیل تجربه­ی آگاه، سازگاری و عملکرد روان در سازگاری فرد با محیط خود متمرکز می کند.

3

گشتالت گرایی

کهلر

کافکا

ورتهایمر

یا روان شناسی کل گرا، از دیدگاه این مکتب روان یا ذهن قابل تجزیه نیست. ذهن انسان را به صورت یک کل در نظر گرفته و معتقدند، کل چیزی اضافه بر اجزای تشکیل دهنده خود دارد. مکتب گشتالت گرایی در روان درمانی و روان شناسی اجتماعی جایگاه ویژه ای دارد.

4

روان کاوی

فروید

رشد انسان بر اساس رویدادهایی که در دوران کودکی برای او اتفاق افتاده است تحلیل می کند. در این مکتب انسان بر اساس انگیزشهای درونی، آرزوهای سرکوب شده یا نا آگاه عمل می کند. بنابراین رفتارهای انسان جبری است. از روش هی÷نوتیزم کمک می گیرد.

6

انسان گرایی

کارل راجرز

آبراهام مزلو

برخلاف روانکاوی است؛ میگوید انسان می تواند بر سرنوشت خود به طور آزاد و با اراده تاثیر بگذارد یا آن را کنترل کند. هر گونه جبرگرایی را رد می کنند.

7

رفتارگرایی

پاولف

واتسون

اسکینر

معتقد است فرد در برابر محیط از خود واکنش نشان میدهد و رفتار را پاسخ به یک محرک در نظر می گیرد. در شرطی شدن کلاسیک روی بازتاب و در شرطی شدن عامل، روی تقویت تاکید می کند. در روانشناسی امروزی، مطالعه عینی رفتار. رفتارگرایی، انسان گرایی و روانکاوی سه محور عمده روانشناسی معاصر را تشکیل میدهند.

8

شناخت گرایی

ژان پیاژه

در سالهای 1970 به وجود آمده. و انسان را یک تحلیلگر شناخت در نظر گرفته است. این مکتب روس فرآیندهای شناختی انگشت می گذارد و انها را زیر بنای رفتار قرار می دهد. امروزه این مکتب از مکاتب مهم روانشناسی محسوب می شود. به مطالعه قرآیندهای شناختی ، مثل زبان، سادگیری، حافظه، حل مساله در انسان، و کاربرد این فرآیندها در کامپیوتر می پردازد.

9

اجتماع و فرهنگ گرایی

 

محققان این مکتب بیشتر در رشته های جامعه شناسی، تعلیم و تربیت و روانپزشکی فعالیت دارند.رفتار را به صورت یک فرآیند اجتماعی وابسته به رشد فرد تعریف می کنند. در این مکتب انسان نمی تواند منزوی و جدا از فرهنگ اجتماعی خود باشد. نهضت های این مکتب: روانشناسی مردم شناسی و طرفداری از حقوق زنان.

10

زیست گرایی

 

رفتار را با مطالعه اندام ها، سلولهای عصبی وتوارث تعریف کرده و معتقدند، رفتار، اساس عضوی دارد و میتواند در دستگاه عصبی مرکزی یا در برخی نورونها به وجود آید.

این سه مکتب آخر به مکاتب پویا و دینامیک شهرت دارند.

 

[ یکشنبه ۱۳۸٦/۱٠/٩ ] [ ۳:٠٢ ‎ب.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

دانشجوی دوره دکتری برنامه درسی ورودی 1391 دانشگاه خوارزمی هستم. مدرک ماستری در تعلیم و تربیه را از اولین دوره ماستری پداگوژی در پوهنتون تعلیم و تربیه کابل در سال 1388 گرفتم و استاد پوهنتون(دانشگاه) بامیان از سال 1383 الی 1389 بودم و از سال 1390 الی میزان 1391 با دانشگاه کاتب همکاری داشتم. قصدم از ایجاد این وبلاگ جمع آوری موضوعات پداگوژیکی است که از سایتهای دیگر دریافت و در این وبلاگ منسجم گردد. هنوز به خود اجازه نوشتن در زمینه پداگوژی را نداده ام. آرزویم شادبودن انسانهاست و موفقیتشان.
صفحات دیگر
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازديدها :

خدمات وبلاگ نویسان

خدمات وبلاگ نویسان جوان

انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس