قالب وبلاگ
تکنالوژی تعلیمی
آنجه که من معلم باید در مورد کار و هنرم بدانم و به آن عمل کنم. 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

مدلهای طرح پیام


 

برای طرح پیام مدلهای مختلفی پیشنهاد شده است که چند نمونه از آنها ارائه می گردد:
الف) مدل هارولد لسول
مدل لسول یک مدل غیرسیستمی است و بیشتر در تعلیم و تربیت سنتی کاربرد دارد. وی مدل خود را با طرح شش سؤال به شرح زیر ارائه نموده است که با در نظر گرفتن فرایند آموزشی، مؤلفه های آن نیز آورده شده است:
1.چه کسی؟ = فرستنده پیام (معلم)
2.چه چیزی را؟ = پیام (مطالب درسی)
3.به چه کسی؟= گیرنده پیام (فراگیر، دانش آموز)
4.از چه طریقی؟ - کانال و وسیله (وسایل سنتی آموزشی نظیر تابلوی گچی و نظایر آن)
5.در چه شرایطی؟ = شرایط زمانی و مکانی (برنامه درسی و کلاس درس)
6.با چه تأثیری؟ = نتیجه (امتحان) یا ارزشیابی
ب) مدل سیستمی طرح پیام ایندیانا
در این مدل طرح پیام با استفاده از خواص سیستم صورت می گیرد که بارزترین آنها شروع طراحی پیام با هدف و پایان آن با تعیین چگونگی ارزیابی پس از ارائه پیام است (احدیان، 1373).

این مدل در نظامهای مترقی آموزشی و سازمانهای اداری عمدتاً استفاده می گردد. زیرا در آن اولاً هدف از برقراری ارتباط به صراحت مشخص می شود ثانیاً هر کدام از عناصر تشکیل دهنده مدل با توجه به عناصر قبلی انتخاب و تعیین می شود که بسیار منطقی است. ثالثاً همان گونه که طرح مدل نشان می دهد از داده های ناشی از ارزیابی به منظور اصلاح و بهبود امر ارتباط استفاده به عمل می آید.
در حالی که مدل لسول تعیین هدف در برقراری ارتباط به عهده شخص فرستند پیام گذاشته می شود که مسلماً می تواند نقطه نظرهای و بطور کلی نظرات شخصی خویش را در آن دخالت دهد.
همچنین یافته های ناشی از نتیجه الزاماً به مدل بازگشتی ندارد بنابراین نمی تواند در بهبود و اصلاح امر ارتباط مورد استفاده قرار گیرد.

[ چهارشنبه ۱۳۸٧/٦/٢٧ ] [ ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ محمد حیدر یعقوبی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

دانشجوی دوره دکتری برنامه درسی ورودی 1391 دانشگاه خوارزمی هستم. مدرک ماستری در تعلیم و تربیه را از اولین دوره ماستری پداگوژی در پوهنتون تعلیم و تربیه کابل در سال 1388 گرفتم و استاد پوهنتون(دانشگاه) بامیان از سال 1383 الی 1389 بودم و از سال 1390 الی میزان 1391 با دانشگاه کاتب همکاری داشتم. قصدم از ایجاد این وبلاگ جمع آوری موضوعات پداگوژیکی است که از سایتهای دیگر دریافت و در این وبلاگ منسجم گردد. هنوز به خود اجازه نوشتن در زمینه پداگوژی را نداده ام. آرزویم شادبودن انسانهاست و موفقیتشان.
صفحات دیگر
امکانات وب

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

خدمات وبلاگ نویسان جوان

آمار وبلاگ

  • کاربران آنلاین :

  • بازديدها :

خدمات وبلاگ نویسان

خدمات وبلاگ نویسان جوان

انواع کـد های جدید جاوا تغیــیر شکل موس